Jak dobrać nakładkę radiową do wodomierza?

Odczyt radiowy, czyli tak naprawdę odczyt zdalny to bardzo ciekawa technologia pomiarowa, której celem jest odciążenie w pewnym stopniu osób zajmujących się sprawdzaniem stanu liczników wody lub też innych mediów. W takich przypadkach liczniki wyposażone są w specjalne nakładki radiowe, które umożliwiają inkasentom pobranie aktualnych danych z licznika prosto do odbiornika oraz zapisanie ich w systemie. Cały system radiowego odczytu składa się przede wszystkim z licznika oraz wcześniej już wymienionej nakładki radiowej, a także tak zwanego zestawu inkasenckiego, czyli urządzeń służących do odczytu oraz zapisu danych z wodomierza.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nakładkę radiową do wodomierza?

Wybierając odpowiednią nakładkę radiową na nasz wodomierz, musimy przede wszystkim wiedzieć, iż urządzenia te koniecznie muszą posiadać unikalny identyfikator, a także być w stanie nieużywanym. Kolejnym czynnikiem, jaki decyduje o wyborze nakładki radiowej, jest oczywiście rozmiar, jak również i rodzaj samego wodomierza. W tym kontekście mamy bardzo szeroki wybór, ponieważ istnieje kilka powszechnie stosowanych rodzajów wodomierzy takich jak chociażby wodomierze jednostrumieniowe, wielostrumieniowe czy objętościowe, a każdy z nich dzieli się jeszcze na kilka określonych typów, do których należą między innymi skrzydełkowe oraz śrubowe. Wodomierze te przeznaczone są również do użytku domowego, mieszkaniowego lub przemysłowego, co również należy brać pod uwagę przy wyborze nakładki radiowej.

Kolejnym kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze nakładki radiowej na wodomierz, jest stopień ochrony, jeżeli chodzi o oddziaływanie wody na to urządzenie. Stopień ochrony przed tym czynnikiem wyraża się w skrócie IP, a przykładowym oraz najwyższym stopniem ochrony w tym kontekście jest IP68. Nakładkę radiową należy również dostosować do systemu odczytu, który może być stacjonarny lub inkasencki. Pamiętajmy również, iż zarówno cały system odczytu radiowego, jak i same nakładki na wodomierze muszą obowiązkowo spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, dlatego też i na ten czynnik musimy zwrócić szczególną uwagę.

Wróć do bloga