Jak wygląda odczyt wodomierzy drogą radiową?

Wodomierze to urządzenia, służące do szacowania ilości zużytej wody. Odczyt danych odbywa się drogą radiową, dzięki specjalnym modułom, w które zostały wyposażone urządzenia. Moduły te wyposażone są w:

  • nadajnik,
  • baterie zasilające,
  • układ mikroprocesorowy,
  • pamięć.

Wyróżnia się dwa rodzaje modułów radiowych: moduły radiowe field point oraz moduły radiowe end point. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Inkasencki sposób zbierania danych, czyli jak działają moduły radiowe field point?

Moduły radiowe field point pozwalają na inkasencki sposób zbierania danych. Inkasent, zaopatrzony w mikrokomputer z modemem radiowym, odbiera odczyty wysyłane przez moduły radiowe w pobliżu nakładki radiowej. Moduły field point zgłaszają się identyfikatorem i podają odczyt wodomierza. Pobrane w ten sposób dane przekazywane są następnie do systemu informatycznego. Aby móc zastosować moduł radiowy field point potrzebne będą także wodomierze z elementem impulsującym, smartphone, tablet lub palmtop, odbiornik radiowy i antena zewnętrzna.

Moduły radiowe end point: stacjonarny system zbierania danych

Stacjonarny system zbierania danych z wodomierza, w którym wykorzystuje się moduły radiowe end point, polega z kolei na bezpośrednim przesyle odczytu z wodomierza do zakładu. Moduły radiowe end point połączone są radiowo z koncentratorem, dzięki czemu, wysyłając informacje, tworzą sieć typu mesh. Następnie dane trafiają na serwer przez sieć GSM. Moduły radiowe end point wymagają użycia koncentratorów, czyli urządzeń, służących do zbierania informacji z modułów radiowych i wykorzystujących sieć GSM oraz serwera, działającego w oparciu o chmurę obliczeniową.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż taki system wiąże się z opłatami za przesył danych, co znacznie podraża jego koszt. Same koncentratory również są drogimi urządzeniami, dlatego stacjonarny system zbierania danych nie posiada jeszcze wielu zwolenników.

Stacjonarny system zbierania danych z wodomierza pozwala na natychmiastowe przekazywanie informacji o zdarzeniu w obrębie instalacji, umożliwia dokładne bilansowanie odczytów oraz umożliwia zarządzanie instalacją z każdego miejsca na świecie.

Wróć do bloga