Kryteria wyboru wodomierza ultradźwiękowego

Na rynku urządzeń pomiarowych wyróżnić można dwa główne rodzaje liczników zużycia wody:

  • wodomierze mechaniczne,
  • wodomierze ultradźwiękowe.

Obydwa rodzaje liczników służą do określenia ilości wody zużytej przez odbiorcę, działają jednak na innych zasadach. Podczas gdy wodomierz mechaniczny zawiera wirnik, wprawiany w ruch przez przepływającą wodę, wodomierz ultradźwiękowy pozbawiony jest jakichkolwiek części ruchomych. W liczniku tradycyjnym ruch obrotowy przekazywany jest do liczydła, które pokazuje ilość zużytej wody. W liczniku ultradźwiękowym natomiast pomiar zużytej wody następuje na skutek działania dwóch nadajników ultradźwiękowych, które wysyłają jednocześnie jeden sygnał, biegnący zgodnie z kierunkiem przepływu wody oraz drugi, biegnący w kierunku przeciwnym. Różnica czasu między sygnałami zostaje przełożona na prędkość przepływu wody i w efekcie na jej objętość. Sprawdźmy zatem, czym się kierować, wybierając wodomierz ultradźwiękowy oraz jakie są jego zalety.

Na co zwracać uwagę, wybierając wodomierz ultradźwiękowy?

Wybierając wodomierz ultradźwiękowy trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na szacowany, spodziewany przepływ wody, który można określić na podstawie zapisów z monitoringu sieci w określonym czasie. Warto także wziąć pod uwagę sposób dokonywania pomiaru, warunki eksploatacji wodomierza oraz jego rozmiary. Nie bez znaczenia będzie ciśnienie przepływającej wody, zanieczyszczenia osadowe i chemiczne, które w niej występują oraz to, jak dużą przestrzeń trzeba będzie wykorzystać do zabudowy instalacji. Jeśli wybrany wodomierz będzie za duży, koszty inwestycji urosną, za mały z kolei nie będzie dokładny lub ulegnie zniszczeniu pod wpływem zbyt dużego przepływu. Oferowane przez nas produkty są certyfikowane zgodnie z normami MID i EN-1434/OIML R49/ISO-4064 i charakteryzują się długą żywotnością. Warto także sprawdzić, czy protokół komunikacyjny licznika jest kompatybilny z normami EN13757, OMS, GB/T 26831, CJ/T 188, MODBUS RTU.

Jakie są zalety wodomierzy ultradźwiękowych?

Wodomierze ultradźwiękowe, w porównaniu do tradycyjnych liczników pozwalają na dużo dokładniejsze pomiary, a co za tym idzie, generują spore oszczędności w budżecie. Ponadto nie posiadają części ruchomych, przez co nie psują się i nie zużywają się nawet na skutek wieloletniej eksploatacji. Zgromadzone w nich dane można odczytać zdalnie bez stosowania dodatkowych urządzeń w sposób sprawny i szybki. Co więcej, wodomierze ultradźwiękowe posiadają funkcję inteligentnych alarmów, uruchamiających się w przypadku awarii, wycieku, pęknięcia rury lub przepływów wstecznych. Można je montować w dowolnej pozycji: w pionie lub w poziomie i są odporne na zanieczyszczenia. Ponadto wodomierzy ultradźwiękowych nie da się zatrzymać czy cofnąć – nie można zatem ingerować w pomiary. Jeśli dodać do tego niskie koszty eksploatacyjne szybko okaże się, że wodomierze ultradźwiękowe są dużo korzystniejszym rozwiązaniem, aniżeli mechaniczne.

Wróć do bloga